Ukrayna’nın dijital savaşının içinde…

Kripto para birimlerinde hızlı para toplama, gönüllü bilgisayar korsanlarından oluşan bir ordu ve sosyal medyada güçlü bir ses, Ukrayna’nın son üç hafta içinde Rusya’nın işgaline karşı beklenmedik şekilde güçlü bir cephe oluşturmasına yardımcı oldu.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov Euronews Next’e verdiği demeçte, dijital savaşın Ukrayna’nın direnişinin temel direği haline geldiğini ve ülkenin sektörde biriktirdiği deneyimin savaş sonrası yeniden yapılanmasının anahtarı olabileceğini söyledi.

Özellikle, Ukrayna, savaşın ilk günlerinde, dünyanın dört bir yanından dijital madeni para bağışları geldiğinde bir yaşam çizgisi olduğunu kanıtlayan kripto para birimlerinin kullanımında sonunda lider olmayı umuyor.

Bir video röportajında ​​Bornyakov, “Bütün beklentilerimizi aştı.” Dedi.

Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerinde bağış kabul eden devlet tarafından işletilen Ukrayna Kripto Fonu, şimdiye kadar 55 milyon dolar (yaklaşık 50 milyon Euro) topladı. Ülkeye yapılan genel kripto bağışları açısından, bu rakamın en son tahminlere göre 100 milyon dolar (90 milyon €) civarında olması daha olası.

Bir Starlink internet terminali aracılığıyla Zoom’a konuşan Bornyakov, Ukrayna hükümetinin ön saflardaki savaşçılar için kurşun geçirmez yelekler, gece görüş gözlüğü, kask, ilaç ve gıda malzemeleri satın almak için şimdiden bunun 34 milyon dolarını (30 milyon €) harcadığını söyledi. Ukrayna’da açıklanmayan bir yerden.

“Şimdi hükümetimizin zırhlı araçlar satın almasına, insanları ileri geri almasına yardım etmeyi düşünüyoruz çünkü vurulma olasılığı yüksek ve zırhlı araçlara ihtiyacımız var” dedi.

Geleneksel finans kurumlarının yerine kripto kullanmanın para transferlerini çok daha hızlı ve daha çevik hale getirdiğini belirterek, bir savaşta zamanın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“Bir banka havalesi hayal edebilirsiniz – para gönderirseniz ve sonra iki veya üç gün beklerseniz” dedi. “Kriptoda, sadece parayı gönderirsiniz ve beş 10 dakika içinde işlem yapılır”.

Blockchain veri platformu Chainalysis’e göre , savaştan önce bile, Ukrayna kripto para birimini benimseme açısından dünyada dördüncü sırada yer aldı .

Ve bu hafta Başkan Volodymyr Zelenskyy, yabancı ve Ukraynalı kripto borsalarının kuşatma altındaki ülkede yasal olarak faaliyet göstermesine izin veren yeni bir yasa çıkardı.

Bornyakov, hareketin hükümetin kripto fonunun tamamen yasal bir şekilde çalışmasını sağladığını, ancak aynı zamanda dünyaya güçlü bir mesaj göndermeyi amaçladığını söyledi: savaş bittiğinde, dünyanın dört bir yanından tüm şirketleri ağırlayacağız. Ukrayna’da çalışmak için”.

Hükümet, bugün sanal varlıklar için yasal bir pazar geliştirmenin sonunda ülke ekonomisinin savaştan kurtulmasına yardımcı olacağını umuyor.

Ukrayna’nın dijital bakanlığı ayrıca, dünyanın her yerinden anonim internet kullanıcılarının alabileceği “görevleri” (siber saldırılarla hedeflenecek Rus web sitelerinin adları gibi) listelediği mesajlaşma aracı Telegram’da gönüllü bir bilgisayar korsanları “BT ordusu” kurdu. üzerinde.

Bornyakov, Ukrayna hükümetinin üyeleri hakkında neredeyse hiçbir şey bilmemesine rağmen, siber ordunun şu anda 300.000’in üzerinde olduğunu söyledi.

“Kimseye ödeme yapmıyoruz. Güvenlik meselesi olduğu için kimseyle kişisel olarak konuşmuyoruz ve kimseyi de tehlikeye atmak istemiyoruz çünkü bu durumda sızma riski var. Yani sadece görüyorlar. görevi yerine getiriyorlar” dedi.

Paylaş: