Rusya-Ukrayna Savaşı Kripto Para Birimlerinin İyi, Kötü ve Çirkinlerini Ortaya Çıkarıyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, kripto para birimleri için olumlu ve olumsuz bir katalizör olabilir.

Hem Rusya hem de Ukrayna, savaş nedeniyle ekonomik kargaşa ile boğuşuyor ve bu, sakinleri, egemen para birimleri değer kaybederken ve daha fazla istikrarsızlıkla karşı karşıya kaldıkça, varlıklarını kriptolarda korumaya çalışmasına neden oluyor.

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, ülkedeki kripto para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturmak için Çarşamba günü bir yasa imzaladı ve ülkedeki borsalar ve bankalar için işlemleri işlemek için yasal koruma sağladı. Blockchain analitik firması Elliptic’e göre, Ukrayna’ya yapılan kripto bağışları 120.000 kişiden 64 milyon dolara ulaştı.

Ruble/Bitcoin ticaretindeki yüksek hacimlere bakılırsa, Rusya’da da kripto talebi artıyor gibi görünüyor. Elliptic CEO’su Simone Maini’nin yakın tarihli bir blog gönderisine göre, Ruslar “baskıcı sermaye kontrollerini atlamak” için kripto para birimleri ve devalüe olmuş bir ruble kullanıyor .

Yine de Bitcoin, bu yıl Nasdaq-100 endeksini geride bırakıyor, bu da bir dayak yiyen teknolojinin bir vekili. Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone Perşembe günkü notunda, “Risk varlıkları düşmezse ve enflasyonu zorlamazsa, merkez bankaları harekete geçmeye daha meyilli” dedi. “Kriptolar en riskliler arasında, ancak Bitcoin 2022’de farklı bir güç gösteriyor.” Federal Rezerv faiz oranlarını yükseltirken Bitcoin’in altından ve borsadan daha iyi performans göstermesini bekliyor.

Bitcoin bugüne kadar hala yaklaşık %13 düşüşte ve Nasdaq-100 endeksindeki %14’lük düşüşten sadece biraz daha iyi durumda. Ve savaş, doğası gereği merkezi olmayan doğası ve kripto para birimi işlemlerinin gizlenebileceği birçok yol sayesinde, yaptırımlardan kaçmak için potansiyel bir mekanizma olarak kriptonun karanlık tarafını ortaya çıkarıyor.

Elliptic, 15 milyondan fazla kripto cüzdan adresini Rusya merkezli suç faaliyetlerine doğrudan bağladığını ve yaptırım uygulanan şirketler veya bireylerle bağlantılı “birkaç yüz bin” adres tespit ettiğini söyledi.

Elliptic ayrıca, çoğunlukla kriptoların ruble ile satın alınabileceği borsalar olan 400 “sanal varlık hizmet sağlayıcısı” belirlediğini söyledi. Elliptic’e göre bu hizmetlerin çoğu düzenlemeye tabi değildir ve herhangi bir kimlik kontrolü yapılmadan isimsiz olarak kullanılabilir.

Ayrıca, Maini, kripto para birimlerinin Ukrayna’nın direnişini ve insani yardımını finanse etmek için kullanılabileceğini, ayrıca Rus destekli güçleri de destekleyebileceğini belirtiyor. Ve Rusya’nın devlet destekli siber suçlar ve hatta Bitcoin madenciliği yoluyla yaptırımları atlatmak için kripto kullanması konusunda “gerçek bir risk” olduğunu da ekliyor. enerji.

Bu, kriptonun yaygın yaptırımlardan kaçınmak için kullanılacağı anlamına gelmez. Toplam kripto piyasası, 1.8 trilyon dolar değerinde, Rusya’nın bankacılık varlıklarındaki toplam 1.4 trilyon dolarlık değerinden sadece biraz daha fazla. Elliptic’e göre, kripto piyasalarının yaygın yaptırımlardan kaçınma için gerekli ölçeği elde etmesi mümkün olmayacaktı.

Kripto uzmanları Perşembe günü bir Senato Bankacılık Komitesi oturumunda, blok zincirlerinin şeffaf yapısı nedeniyle kripto ağlarında işlemleri gizlemenin nakit veya geleneksel finansal ağlardan çok daha zor olduğunu söyledi.

Veri analitiği firması Chainalysis’in kurucu ortağı Jonathan Levin, “Rusya veya Putin’in yaptırımlardan kaçınmak için sistematik olarak kripto para birimleri kullandığına dair kanıt görmedik” dedi.

Levin, bir blok zincirindeki yasa dışı faaliyetleri elemenin geleneksel finansal ağlarda olduğundan daha kolay olduğunu kaydetti ve Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlı adresleri engellemede başarılı olduğunu söyledi. Ancak bunun devam eden bir “kedi fare” oyunu olduğunu da sözlerine ekledi.

Bazı blok zinciri uzmanları, Rus parası kripto aracılığıyla aksa bile, kriptoları sabit para birimlerine dönüştürmek için rampalar olan düzenlenmiş borsalarda barikatlara çarpacağını savunuyor.

Bilgisayar bilimcisi ve bir blok zinciri şirketi olan Ava Labs’ın CEO’su Emin Gun Sirer, “Bazı zengin kişiler, ele geçirilmesin diye servetlerinin bir yüzdesini kriptoya yatırmaya karar verirlerse şaşırmam” dedi. “Varlıklarınızı kriptoya park edebilirsiniz, ancak ekonomiye katılamaz veya yaptırımları kıramazsınız çünkü varlıklarınızı çıkaramayacaksınız – borsalar size izin vermeyecek. Varlıklarınız güvenle sizin olacak, ancak kullanışlı olmayacak.”

Kripto ayrıca, sahibinin kimliğini gizleyen “madeni para karıştırıcıları” ve anonim kullanımlar için tasarlanmış Monero gibi “gizlilik belirteçleri” aracılığıyla da aklanabilir. Ancak Sirer, bu gizleme cihazlarından bazılarının da kırılabileceğini ve izlenebileceğini ve halka açık blok zincirleri üzerinden hareket eden önemli miktarda kripto paranın “ağrılı bir başparmak gibi dışarı çıkacağını” söylüyor.

“Bu sistemler önemli bir şeyi gizlemek için gerçekçi bir yol sunmuyor” diyor.

Ancak bu hızla gelişen bir alandır. Kremlin, dolara veya diğer sabit para birimlerine dönüştürmeden diğer ülke veya kuruluşlarla işlemler için kullanılabilecek dijital bir ruble geliştiriyor. Ulusal Hukuk İncelemesindeki  bir makaleye göre, yaptırıma tabi kuruluşlar tarafından finansal akışları gizlemek ve borsalarda büyük işlemlerden kaçınmak için kullanılabilecek yeni “anonimliği geliştirilmiş” kriptolar (AEC’ler) ortaya çıkıyor .

Birincisi, Chainalysis oyundan faydalanıyor; “siber güvenlik ihlallerini, çalınan fonları ve diğer karmaşık vakaları araştırmaya” yardımcı olacak yazılımlar satıyor. Uyumluluk yazılımı ve hizmetlerine odaklanan Elliptic gibi firmalar da kripto işlemlerinin daha fazla incelenmesinden kazançlı çıkıyor.

Paylaş: