Rus Bankaları, Para Birimi Kısıtlamaları Ortasında Kripto İle İlgili İşlemleri İzlemelerini Söyledi

Bank of Russia, ticari bankaların müşterilerinin kripto para birimleriyle ilgili işlemlerine daha fazla dikkat etmelerini tavsiye etti. Düzenleyici, finansal kurumların bu tür faaliyetleri batı yaptırımları arasında para birimi işlemleri üzerindeki kısıtlamalar zemininde izlemesini şart koşuyor.

Para Otoritesi Bankaları Kripto Varlıklarla Bağlantılı Harcamaları Kontrol Etmeye Çağırdı
Rusya Merkez Bankası (CBR), bankalara kripto para içerenler de dahil olmak üzere belirli işlemleri izlemeleri gerektiğini bildirdi. Mali düzenleyici, kurumları, tüketici ve yatırım harcamalarındaki değişiklikler gibi müşterilerinin “işlemsel faaliyetlerindeki anormallikleri” belirlemeye çağıran bir mektup gönderdi.

Forklog tarafından alıntılanan belgeye göre, banka yetkilileri işlem hacminde olağandışı büyüme, diğer yargı bölgelerine para çekme ve dijital para birimiyle ilgili işlemler için gözlerini açmalı. İzleme ayrıca, kişi ve kuruluşların döviz kısıtlamalarını aşma ve “dost olmayan” ülkelerde kayıtlı kuruluşların varlıklarını geri çekme operasyonlarını da kapsamalıdır.

CBR, “Bu gibi durumlarda, bankalara müşteri üzerinde derinlemesine bir kontrol yapmaları, işlemi tamamlamayı reddetmeleri ve şüpheli olarak sınıflandırmaları tavsiye edilir” dedi. Rusya Federasyonu.

Bank of Russia, ülkenin finansal istikrarı ve vatandaşları için riskleri öne sürerek, Rusya’daki kripto pazarını yasallaştırmaya yönelik devam eden çabalara güçlü bir rakip oldu. Ocak ayında para otoritesi, kripto para birimlerinin çıkarılması, madenciliği ve ticareti gibi çok çeşitli faaliyetlerin yasaklanmasını önerdi. Ayrıca daha önce bankalara kripto borsalarında işlem yapmak için kullanılan kartları ve cüzdanları bloke etmelerini tavsiye etmişti.

Maliye Bakanlığı tarafından yönetilen diğer birçok Rus kurumu ve düzenleyicisi, sıkı gözetim altında düzenlemeye vurgu yapan farklı bir yaklaşımı destekledi. Şubat ayında Minfin, yetkili Rus bankaları aracılığıyla kripto operasyonlarını yasallaştırmayı ve geçen yıl “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” kanunla oluşturulan düzenleyici çerçevedeki diğer boşlukları doldurmayı amaçlayan yeni bir “Dijital Para Birimi Üzerine” yasa taslağı sundu.

CBR’nin kripto ile ilgili işlemleri engellemeye yönelik son girişimi, Rusya’nın küresel finansa erişimini yeniden sağlamak için dijital para birimlerini kullanmaya olan ilgisini ortaya koyan son açıklamalara rağmen, Ukrayna’yı askeri işgaline ilişkin yaptırımlarla ciddi şekilde sınırlandırılmış durumda. Batılı müttefikler, Moskova’nın kısıtlamalardan kaçmak için kripto varlıkları kullanmasını önlemek için adımlar attı.

Paylaş: