Qtum (“kuantum” olarak telaffuz ediliyor), Hisse İspatı (PoS) algoritmasını kullanan açık kaynaklı akıllı sözleşme blockchain platformu ve değer aktarım protokolü. Bitcoin ve Ethereum ağlarının güçlü yanlarını aynı zincirde bir araya getirmeyi amaçlıyor. Qtum, Bitcoin kullandığı UTXO transfer modeli üzerine akıllı sözleşme yürütme ve DApp entegrasyonu gibi özellikler eklenerek kurulmuş. Yakın zaman önce platform, DeFi uygulamalarına destek sunmaya başladı. Mart 2021 itibarıyla, Qtum blockchain üzerinde oluşturulan yirmiden fazla token bulunuyor.

İlk olarak Mart 2016’da duyurulan proje için, tam bir yıl sonra Mart 2017’de ICO düzenledi ve kurucular 15 milyon dolar fon elde etmeyi başardı. Qtum ağının ana zinciri 13 Eylül 2017’de faaliyete geçti. Başlangıçta Qtum kripto para birimi ETC-20 token olarak dağıtıldı, ancak mainnet hayata geçtikten sonra blockchain’in yerel token’ına dönüştürüldü.

Qtum Kurucusu Kim?

Patrick Dai, projenin kurucusu ve Qtum Foundation başkanı konumunda. Kendisi, Draper Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okudu ve ardından Çin Bilimler Akademisi’ndeki doktorasını yarıda bıraktı. Kariyerine Alibaba’da ürün yöneticisi olarak başladı. Qtum oluşumuna dahil olmadan önce, 2016’da Factom, Vechain, Bitse Group ve Meilink dahil olmak üzere bir dizi blockchain projesinde yer aldı. Kendisi bir zamanlar Steven Dai adıyla biliniyordu. BitBay projesinin CTO’su olduğu dönemde, firmanın adı dolandırıcılık (exit scam) iddialarına karışmış ve ekosistemde kötü bir şöhrete sahip olmuştu.

Blockchain mimarı ve şirketin CTO’su olan Neil Mahi ile geliştirici ekibin lideri olan Jordan Earls diğer iki kurucu ortak olarak tanınıyor.

Stephen (Xiaolong) XU, 2017 yılından bu yana Qtum’un geliştiricilerinin başında geliyor. Daha önce Tencent ve Microsoft’ta yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştı. Kendisi, Çin Bilimler Akademisi Üniversitesi’nden Bilgisayar alanında lisans derecesine sahip.

Qtum resmi web sitesinde listelenen ekip üyelerinin çoğunun aktif birer Linkedin sayfası veya Github profili bulunmuyor. Qtum tarafından doğrulandığı üzere, birçok yüksek profilli isim projeye destek verdi. Bunlar arasında Bitcoin.com’dan Roger Ver’in yanı sıra; kozmetik alanında tanınan, erken dönem kripto para yatırımcısı, Augur’un kurucu ortağı ve Blockchain Capital’in lider yatırımcısı olan Jeremy Gardner yer alıyor.

Qtum Neden Farklı?

Qtum projesi, BTC ve ETH ağlarında en çok yaşanan dört sorunun üstesinden gelmek üzere hayata geçen genel amaçlı bir blockchain: Birlikte çalışabilirlik, yönetişim, İş İspatı algoritmasının yüksek maliyeti ve akıllı sözleşmeleri gerçek hayat senaryoları ile entegre etmenin karşısındaki zorluklar. Qtum blockchain tüm bu sorunları çözmek için iki benzersiz teknolojiye sahip: Hesap Soyutlama Katmanı (AAL) ve Merkeziyetsiz Yönetim Protokolü (DGP).

Hesap Soyutlama Katmanı, Bitcoin ağından alınan UTXO (Harcanmamış İşlem Çıktısı) hesap katmanını, Ethereum ağından esinlenen akıllı sözleşme katmanıyla birleştiriyor. Kullanıcıların uygulamalar geliştirmesine yarayan protokol, Ethereum Virtual Machine (EVM) ve x86 Virtual Machine dahil olmak üzere sanal makinelerde barındırmasına imkan veriyor. Protokol ayrıca, i686 setini ve C, C++, Rust ve Python gibi önde gelen programlama dillerini destekliyor. Bu durum, mevcut uygulamaların entegre edilmesini ya da Qtum için yeniden tasarlanmasını kolaylaştırıyor. Qtum sadece gerçek hayatta karşılığı olan (turing-complete) akıllı sözleşmelere izin vermekle kalmayıp, aynı zamanda ortak programlama kütüphanelerini akıllı sözleşmeye dönüştürüp entegre etmeyi de planlıyor.

Merkeziyetsiz Yönetişim Protokolü, akıllı sözleşmelerdeki blok boyutu ve Gas ücretleri gibi ağın temel parametrelerini belirleyen özelliklerini, blockchain ağını sert çatallanma (hard fork) işlemi yapmaya gerek bırakmadan değiştirmesine izin verir. Zira çatallanma işlemi ağ büyüdükçe sorun yaşatabilir. Ekosistem içindeki tüm madenciler (hisse sahipleri), geliştiriciler ve QTUM yatırımcıları oylama yoluyla blockchain yönetişiminde yer alır. Blockchain, güncelleme ve otomatik yineleme işlemlerini kendi kendine gerçekleştirebilir.

Paylaş: