IOTA bugünkü fiyatı ₺11,07 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺762.910.523 TRY. MIOTA / TRY fiyatlarımızı gerçek zamanlı olarak güncelliyoruz. IOTA son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #53, piyasa değeri ₺30.759.951.546 TRY. Dolaşımdaki arz 2.779.530.283 MIOTA coin ve maksimum seviyede. 2.779.530.283 MIOTA coin.

 

IOTA (MIOTA) Nedir?

IOTA, alışılmış dağıtık defter teknolojilerinden kendini ayıran bir sistem. IOTA, aslında bir blockchain değil. Bunun yerine sahip olduğu Tangle olarak bilinen teknoloji ile işlemleri doğrulayan bir düğüm sistemi. Platformun arkasındaki kuruluş, bunun alışılagelmiş blockchain’lerden çok daha yüksek hızlar sunduğunu ve sürekli genişleyen Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosistemi için ideal bir zemin olduğunu söylüyor.

Blockchain olmadığı için madenciler de yok ve madenciler olmadığı için ücret de yok. Halihazırda kullanımda olan ağlar, işlem sıkışıklığı yaşandığında fiyat balonları oluşuyor ancak IOTA, minimum masraf karşılığında sınırsız verimlilik sunmayı hedefliyor.

IOTA’nın hedefi, zamanla IoT cihazları arasında işlem gerçekleştirmek için fiili platform olmak. Hesaplamaların 2024’e kadar yaklaşık 20,4 milyar cihaz olabileceğini iddia ettiğini de düşünürsek bu büyük bir iş olabilir.

IOTA’nın arkasındaki ekip, potansiyel kullanım senaryolarının burada bitmediğine inanıyor. Dağıtık defterlerin, herkese dijital kimlikler sunabileceğine, araç sigorta poliçelerinde gerçek kullanımı temel alan sonuçlar gösterebileceğine, son teknoloji akıllı şehirlerin önünü açabileceğine, kusursuz küresel ticaret sunabileceğine ve ürünlerin orijinalliğini kanıtlayabileceğine inanıyorlar.

Aslen Jinn olarak bilinen bir toplu satış projesi Eylül 2014’te hayata geçti ve ağ resmi olarak 2016’da kullanıma açıldı.

IOTA Kurucusu Kim?

IOTA ağının; Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sønstebø ve Dominik Schiener olmak üzere dört kurucu ortağı bulunuyor.

IOTA Foundation’a göre girişim o zamandan bu yana süratle büyüdü ve ekip üyeleri artık 25’den fazla ülkede yer alıyor.

Sønstebø ve Schiener yönetim kurulunun ortak başkanları, Popov ise yönetim kurulu üyesi ve kuruluşun araştırma müdürü.

Ivancheglo, Berlin merkezli projeyi Haziran 2019’da bıraktı ancak gayri resmi bir danışman olarak devam ediyor. O tarihte yaptığı açıklamada, “Artık IOTA Foundation’ın, 2014 ve 2015’te hayata geçirmeyi planladığı projeyi gerçekleştirmem için en iyi ortam olmadığına inanıyorum. En iyi işlerimi, katı kuralların olmadığı ortamlarda yaptım. Bağımsız olarak IOTA’nın hem donanım hem de yazılım tarafında çalışmaya devam etmeye can atıyorum” ifadelerini kullanmıştı

IOTA Neden Farklı?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere blockchain olmadan etkin şekilde blockchain olma fikri, en basit ifadeyle olağan dışı.

Tangle’ın daha teknik ismi olarak Directed Acyclic Graph kullanılıyor. Sønstebø’nun 2015’teki blog gönderisinde açıkladığı üzere bu teknoloji, blockchain’in güvenli işlemler gerçekleştirme yeteneğini elinde tutmayı hedefliyor. Tek fark bunu blok kavramı olmadan yapması.

Açıklamasında şöyle belirtti: “IOTA, Bitcoin gibi var olan kripto para birimlerine alternatif bir coin (altcoin) olarak düşünülmemeli. Daha çok büyüyen blockchain ekosisteminin bir uzantısı olarak düşünülebilir. IOTA, kohezyon ve sembiyotik ilişkiler oluşturmak için bu diğer platformlarla sinerji içinde çalışmalı. IOTA, başka hiçbir kriptonun sunmadığı çözümleri sunmak için tasarlandı: verimli, güvenli, basit ve ücretsiz gerçek zamanlı mikro işlemler…”

Yeni işlemler, başka bir düğümdeki önceki iki işlemi onaylayarak doğrulanıyor. Bu yeni bir yaklaşım zira ağın boyutunun ve hızının, platformu kaç kişinin kullandığıyla doğrudan bağlantılı olduğu anlamına geliyor.

Bazı kripto para birimleri bir iş yeri gibi işletilse de IOTA Foundation, tek amacının ağı mümkün olduğu kadar ferah hale getirmek olduğunu ekleyerek, projenin sadece kâr amaçlı üretilmediği söylüyor.

Son olarak IOTA, araç üreticisi Volkswagen ile yüksek profilli ortaklıklar kurarak ve Taipei şehrinin akıllı projeler gerçekleştirmeye çalışmasına yardımcı olarak kendini diğer birçok kripto rakibinden ayırdı.

Paylaş: