Kusama bugünkü fiyatı ₺2.189,63 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺1.211.347.951 TRY. KSM / TRY fiyatlarımızı gerçek zamanlı olarak güncelliyoruz. Kusama son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #70, piyasa değeri ₺18.546.395.134 TRY. Dolaşımdaki arz 8.470.098 KSM coin ve azami seviye arzı. arz mevcut değil.

 

Kusama (KSM) Nedir?

Kendini “Polkadot’un vahşi kuzeni” olarak tanımlayan Kusama blockchain platformu, geliştiriciler için yüksek ölçüde birlikte çalışabilir ve ölçeklenebilir altyapı sağlamak üzere tasarlanmış deneysel bir protokoldür.

Kusama, Parity Technologies tarafından geliştirilen blockchain yapı kiti olan Substrate üzerine inşa edilmiştir. Kusama, birlikte çalışabilir blockchain ağlarının en başarılarından biri olarak gösterilen Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanına sahiptir.

Hızın ön planda olduğu projeler Kusama üzerinde çalışması durumunda, henüz Polkadot ağında mevcut olmayan yüksek düzeyde ölçeklenebilir, birlikte çalışabilir ve parçalanmış ağa özelliklerine erişim kazanır. Bu özellikleriyle Kusama, yenilikleri test etmeye yarayan “kanarya ağı” şeklinde tanımlanıyor.

Platform, kendi blockchain ağlarını güncellemek veya kullanıma açmak isteyen geliştiriciler için test ortamı sağlamak üzere tasarlanmış. Birçok proje nihai ürünleri için Kusama’yı tercih etse de, Polkadot ağı üzerinde kullanıma açılmadan önce hazırlık ağı şeklinde tercih edilebilir.

Kusama, parachain kullanımı için aşılması gereken engelleri ortadan kaldırıp doğrulayıcı gereksinimlerini azaltır. Genellikle bu platform, erken aşamadaki projeler ve deneyler için kullanılır.

Kusama Kurucusu Kim?

Kusama, Parity Technologies olarak bilinen ve Polkadot protokolünü geliştiren aynı ekip tarafından hayata geçirildi. Kurucusu, aynı zamanda Ethereum ağının kurucularından olan dünyaca ünlü bir bilgisayar bilimcisi ve programcısı Dr. Gavin Wood.

Parity Technologies, dünyanın en başarılı blockchain mühendislerinden oluşan geniş ekibe ve dünyanın çeşitli yerlerinden projeye dahil olan toplamda 100’den fazla çalışana sahip.

Buna ek olarak Kusama, “merkeziyetsiz web yazılım protokolleri alanındaki teknolojileri ve uygulamaları desteklemek ve yönetmek” için başlatılan Web3 Foundation tarafından gelen hibelerle finanse ediliyor. Web3 vakfı ayrıca, Kusama’nın büyüyen ekibini araştırma ve topluluk geliştirme imkanlarıyla destekliyor.

Kusama Neden Farklı?

Zamandan tasarruf ettiren yapısıyla Kusama; cesur ve iddialı projeler başlatmak isteyen geliştiriciler için inşa edildiğinden, hızlı gelişen blockchain platformları arasında el üstünde tutuluyor.

Heterojen biçimde parçalanmış çok zincirli Adaylı Hisse İspatı (NPoS) konsensüs sistemi kullanan bir tasarım üzerine inşa edilen protokol; pek çok blockchain ağı tarafından kullanılan ve yoğun enerjiye ihtiyaç duyan İş İspatı (PoW) şemasına alternatif bir konsensüs mekanizması sunar.

Bu sistem, çatallanma (fork) olmadan hızlı biçimde zincir üstü güncelleme yapılmasını ve Kusama ağındaki diğer parachain yapılarıyla iletişim sağlamak üzere zincirler arası mesaj geçişini (XCMP) destekler.

Polkadot gibi Kusama da zincir üzerinde yönetişim yeteneklerine sahiptir. Bu zincir üstü yönetişim, hem merkeziyetsiz hem de izne gerek duymayan yapıdadır. Kusama (KSM) veya parachain token sahibi olan herkesin varsayılan güncellemeleri, protokoldeki değişiklikleri ve yeni özellik isteklerini içerebilecek yönetim teklifleri için oy vermesine izin verir. Bahsi geçen bu zincir üstü yönetişim prosedürü, Polkadot’un sunduğundan yaklaşık dört kat daha hızlı çalışır. Yalnızca 15 günlük birleşik oylama ve yürürlüğe sokma süresiyle Kusama’da inşa edilen projelerin hızlı şekilde geliştirilmesi mümkündür.

Proje; güncelleme ve iyileştirmeleri çatallanma sürecine gerek kalmadan hayata geçirmek isteyen projelere kullanım senaryoları oluşturuyor. Böylece toplulukta maksimum uyumluluğun sağlanmasını mümkün kılıyor.

Paylaş: