Golem bugünkü fiyatı ₺7,09 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺214.426.435 TRY. GLM / TRY fiyatlarımızı gerçek zamanlı olarak güncelliyoruz. Golem son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #128, piyasa değeri ₺7.090.349.660 TRY. Dolaşımdaki arz 1.000.000.000 GLM coin ve maksimum seviyede. 1.000.000.000 GLM coin.

 

Golem (GLM) Nedir?

28 Nisan 2016 tarihinde, Golem Factory önderliğinde Golem Project duyuruldu. 10 Nisan 2018 tarihinde mainnet faaliyete geçti. Golem Network, merkeziyetsiz bir işlem ağı. Talebe bağlı olarak, boşta kalan bilgi işlem gücünü ihtiyaç duyanlara dağıtmanın yeni bir yolunu sunuyor. Kullanıcıların işlem gücünü almak ve satmak için adil biçimde ağa katıldığı, karmaşık görevlerin ağdaki küçük alt görev birimlerine bölündüğü eşler arası (P2P) bir ağ meydana geliyor. Golem ağında merkezi bir otorite yok. Hiçbir kullanıcı diğerinden daha az ya da çok değerli değil.

GNT veya Golem Network Token, ağdaki hesaplamalar karşılığında ödeme yapmak için kullanılıyor ve piyasayı yönlendiren para birimi olarak çalışıyor. Talep sahipleri (requestor), görevin tamamlanması için ödemeye hazır olduğu GNT miktarınca teklif belirleyebiliyor. Sağlayıcı (provider) ise, talepte bulunanların görevlerini hesaplayarak GNT kazanıyor. Kullanıcılar minimum ve maksimum fiyat eşiklerini ayarlama imkanına sahip.

Golem araçları arasında şunlar yer alıyor:

  • Golem SDK, talep sahipleri ve sağlayıcılar için eğitim rehberi içeriyor
  • Yürütme Ortamları (örn. Wasm, VM, SGX)
  • Python, JavaScript ve Rust API
  • Golem ağında topluluk tarafından ortaya çıkarılan kaynaklar, bağlantılar, projeler, araçlar ve uygulamaların bir listesini içeren Awesome Golem!

Dolaşımda Kaç GNT / GLM Coin Var?

GNT token satışı 11 Kasım 2016 tarihinde başladı ve tamamlandı. 1 milyar GNT token oluşturularak başlatılan token satışı, 29 dakika içinde maksimum sınıra ulaştı. GNT’nin yüzde 82’si token satış katılımcılarına, yüzde 12’si yürütücü şirkete ve yüzde 6’sı Golem’in kurucularına gitti. 19 Kasım 2020’de GNT token yerine yeni dijital varlık olan GLM’ye geçiş süreci başladı. Bu süreçte, ellerinde GNT bulunan kullanıcılar, eski GNT token’larını yakarak bire bir oranda GLM alabildiler. GNT tokeni, bire bir oranda GLM’ye dönüştürmenin daima mümkün olacağı belirtildi.

Golem Ağı Nasıl Başlatıldı?

Golem Factory; Julian Zawistowski, Andrzej Regulski, Piotr Janiuk ve Aleksandra Skrzypczak tarafından 2016 yılında İsviçre’de kuruldu.

Golem Network fikri ilk kez, Kasım 2014’te düzenlenen DevCon 0 etkinliği sırasında ortaya atıldı. Merkeziyetsiz platform, bilgisayarların yoğun biçimde kullanıldığı dünya çapındaki projelere, ilk kez vekilsiz ve sansüre karşı dirençli ortam sunmayı amaçlıyordu. DevCon 0 etkinliğinde konsepti tanıttıktan sonra ekip, 11 Kasım 2016’da herkese açık bir kitle fonlaması başlatarak Golem Network’ü geliştirmeye yönelik ilk adımını attı.

2019 yılında, kolektif öğrenim sürecinin ardından ekip, genelleştirilmiş dağıtık işlem konusunda daha kapsamlı bir platform oluşturmak adına tamamen yeni bir mimariye geçmeleri gerektiğini fark etti. Bunun sonucunda, Golem ağı üzerinde proje geliştirmek isteyen kullanıcılara sınırsız olanak sunmak için tasarlanmış, daha iyi mimari ve yeni bir altyapı yaklaşımı ortaya çıktı.

 

Paylaş: