Ethereum blok zincirinin Rus-Kanadalı kurucu ortağı Vitalik Buterin Ne Dedi

Ethereum blok zincirinin Rus-Kanadalı kurucu ortağı Vitalik Buterin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Perşembe günü Ukrayna’nın işgaline karşı ‘Ukrayna ve Rus halkına karşı bir suç’ olarak kınadı.

Putin’in doğu Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” emri verdiğini açıklamasından ve eski Sovyet cumhuriyeti genelindeki şehirlerdeki patlamalarla ilgili çeşitli medya raporlarından birkaç dakika sonra Twitter’a konuşan Buterin, Kremlin’in kararından “çok üzgün” olduğunu bildirdi.

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin bir danışmanına göre, Rus silahlı ve deniz kuvvetlerinin başkent Kiev de dahil olmak üzere şehirleri hedef alan sabah erken saatlerde düzenlediği saldırıların ardından şimdiye kadar 40’a yakın ölüm bildirildi.

“Putin’in Ukrayna ile olan anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm olasılığından vazgeçip bunun yerine savaşa girme kararından çok rahatsız. Bu, Ukrayna ve Rus halkına karşı bir suçtur” diye tweet attı.

“Güvenlik olmayacağını bilsem de herkese güvenlik diliyorum. Ukrayna’ya şan olsun”.

 

Buterin, bu ayın başlarında Kremlin’in Ukrayna konusunda “akıllıca seçim yapmasını” umduğunu tweetleyerek, Rusya ile Ukrayna arasındaki artan gerilime muhalefetini dile getirdi.

“Ukrayna’ya yapılacak bir saldırı sadece Rusya’ya, Ukrayna’ya ve insanlığa zarar verebilir” dedi.

“Durumun barışçıl bir yola mı döneceği yoksa bir savaş mı olacağına artık Zelensky, NATO değil, @KremlinRusya karar verebilir. Umarım akıllıca bir seçim yaparlar”.

Gençliğinde Bitcoin ile ilgilenmeye başladıktan sonra 2014 yılında Ethereum’u kuran 28 yaşındaki kişi, şimdiye kadar Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınayan tek önde gelen iş liderlerinden biri.

Perşembe günü Rusya’nın işgalinin başlamasını takip eden saatlerde, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı bir ayın en düşük seviyesine düştü.

Bitcoin, yüzde 7,9 kadar düşerek Ocak ayının sonundan bu yana en düşük seviyesi olan 34.324 dolara (30.570 €) düştü.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana Avrupa’daki en kötü saldırı olarak görülen Ukrayna’nın topyekün işgali, diğer kriptoları da etkiledi.

Coinmarketcap verilerine göre, son 24 saat içinde tüm kripto para piyasasından 150 milyar dolardan fazla (133 milyar euro) silindi.

Buterin, görüşlerini halka açık olarak ifade etmesiyle tanınır. Bu hafta, Kanada hükümetini kripto transferlerini ve Ottawa’da protesto yapan kamyoncuların banka hesaplarını engellediği için eleştirdi.

Kanada başbakanı Justin Trudeau, sınır ötesi nakliyecilerin COVID-19’a karşı aşılanmasını gerektiren bir hükümet görevine ilişkin devam eden protestoyla başa çıkmak için acil durum yetkileri kullandı.

Acil durum yetkileri, hükümetin protestocuların banka hesaplarını ve kripto fonlarını dondurmasını sağladı, Buterin bu hareketi “tehlikeli” olarak nitelendirdi.

Hafta sonu Coindesk’e verdiği bir röportajda, “Kamyoncular yolları kapatıyorsa ve bu ekonomiyi bozuyorsa, tamam, yolları kapatmak yasa dışı ve buna karşı yasalar var” dedi.

Paylaş: