Enjin Coin bugünkü fiyatı ₺21,25 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺2.352.439.923 TRY. ENJ / TRY fiyatlarımızı gerçek zamanlı olarak güncelliyoruz. Enjin Coin son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #69, piyasa değeri ₺18.532.849.403 TRY. Dolaşımdaki arz 872.224.706 ENJ coin ve maksimum seviyede. 1.000.000.000 ENJ coin.

 

Enjin (ENJ) Nedir?

Enjin Coin; blockchain tabanlı oyun ürünler için birbirine bağlı ekosistem sunan Enjin şirketinin projesidir. Enjin’in amiral gemisi konumundaki teknolojisi Enjin Network isimli sosyal oyun platformudur. Burada kullanıcılar web siteleri ya da klanlar oluşturabilir, sohbet edebilir ve dijital ürün mağazaları açabilirler.

Enjin sayesinde oyun geliştiricileri, oyun içi öğeleri Ethereum blockchain üzerinde token haline getirme olanağına kavuşurlar. Platform üzerinde paylaşılan dijital varlıklara destek sunmak üzere ERC-20 standardına sahip bir token olan Enjin Coin kullanılır. Bu varlık, dijital öğelerin gerçek dünyada geçerli bir değerle alınmasını, satılmasını ve değiş tokuş edilmesini sağlar.

Enjin Coin’in ilk duyurusu Temmuz 2017’de yapıldı ve Haziran 2018’de Ethereum mainnet üzerinde kullanıma açıldı.

Enjin Coin (ENJ) aynı zamanda, benzersiz token (non-fungible token, NFT) gibi blockchain varlıklarına değer sunmak adına kullanılan dijital değer saklama aracıdır. Enjin Platform üzerinde oluşturulan her varlık için ENJ kullanılır. Bunlar, NFT içinde kilitlenir ve dolaşımdan kaldırılır. ENJ kullanılarak blockchain varlıklarının basılması, içerik oluşturuculara ve kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlar:

  • Yedek değer varlığı ilave edilir
  • Şeffaflık ve arz kıtlığı sağlar
  • Gerçek zamanlı likidite verir
  • Oyun ve uygulamalara ilave faydalar sağlar
  • Enflasyon karşıtıdır
  • Enjin ağındaki “melting (eritme)” özelliği, kullanıcılar ENJ varlıklarını sistemden çıkarmak istedikleri zaman, blockchain üzerindeki değer varlıklarının yok edilmesini sağlar.

Enjin blockchain ekosistemi, herkesin blockchain ile uygulama geliştirmesini, alım satım yapmasını, para kazanmasını ve pazarlamasını kolaylaştıran yazılım ürünleri sunmayı amaçlıyor.

2009 yılında kurulan Enjin, şirketin ilk ürünü olan Enjin Network adlı oyun topluluğu platformu ile oyun sektörüne ilk adımını attı. On yıllık süre içinde 20 milyon kullanıcıya erişti.

2017’de düzenlenen ICO’nun ardından Enjin; herkesin kolayca blockchain tabanlı varlık üretmesini, yönetmesini, alım satım yapmasını, dağıtmasını ve sistemlere entegre etmesini sağlayan yazılım ürünleri paketi oluşturarak, lider bir blockchain ekosistem geliştiricisi olma iddiasıyla kuruldu.

Enjin’in kurucu ortağı olan Witek Radomski, ilk benzersiz token (non-fungible token, NFT) örneklerinden birinin kodunu geliştirdi. Kendisi aynı zamanda ERC-1155 Ethereum token standardının da ortak yazarı.

Gelişmiş bir zincir üstü altyapı üzerine inşa edilen Enjin ekosistemi, oyun geliştiricilerinin ve her büyüklükteki işletmenin satın alma, saklama, katılım ve para kazanma gibi stratejilerinin parçası olmak için token haline getirilmiş dijital varlıkları kullanmayı sağlar. Enjin ekosistemi, blockchain varlıklarının değerini belirlemek adına kullanılan kripto para birimi Enjin Coin (ENJ) tarafından destekleniyor.

Enjin Coin Kurucusu Kim?

Enjin, 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından oyun topluluğu platformu olarak kuruldu. Blagov CEO görevini üstlenirken, şirketin kreatif yönetiminden de sorumluydu. Radomski ise ürünlerin teknik gelişiminden sorumlu direktör olarak görev aldı. Blagov kendini kreatiflik, pazarlama ve yazılım proje yönetimiyle tasarlama konularında deneyim sahibi olarak tanımlıyor.

Blockchain teknolojisini Enjin ekosistemine dahil etme fikri, Radomski tarafından ilk olarak 2012’de ortaya atıldı. Bitcoin (BTC) ile ilgilenmeye başladıktan sonra yönetime bu fikri sundu ve sonunda şirketin ödeme seçenekleri arasına eklenmesi için yönetimi ikna etti. Ethereum ve akıllı sözleşmeler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kendi blockchain entegrasyon yazılımını oluşturmak istediğine karar verdi. Radomski aynı zamanda; Haziran 2018’de tanıtılan, Haziran 2019’da son haline hale getirilen ve hem benzersiz hem de değiştirilebilir token’ların üretimi için kullanılan; Ethereum ağı üzerindeki token çözümlerini için yeni bir standart olan ERC-1155 token altyapısının da kod yazarı.

Enjin Neden Farklı?

Kurucu ortak Radomski’nin ifadesine göre Enjin Coin, Şubat 2020’de kurulmuş olan şirketin bünyesindeki blockchain varlık geliştirme protokolü Enjin Platform üzerinde üretilen her token’ın, doğrudan ENJ ile desteklenmesi ve oyun içi öğelere gerçek dünyada karşılığı bulunan likidite sağlaması gibi özellikler içerdiğinden benzersiz konumda. Aynı şekilde Blagov, milyonlarca oyuncunun, varlığından bile haberdar olmadan Enjin Coin tarafından desteklenen dijital öğeleri aktif biçimde kullandıkları bir gelecek hayal ettiğini söyleyerek, şirketin yaygınlaşma sürecine ne denli odaklandığını belirtti.

Paylaş: